Polonya Vize İşlemleri (VFS GLOBAL üzerinden)

GÜNCELLEME NOTU (20.03.2015): Arkadaşlar bloga bakmayalı çok uzun süre oldu; fakat yorumlardan ve biraz araştırmadan sonra vize formunun hala aynı olduğunu öğrendim, sanırım çok fazla değişiklik olmamış. Konuyu inceledikten sonra eğer değişiklik varsa yorum olarak veya erasmusajandam@gmail.com adlı adrese, yapılan değişiklikleri yollarsanız konuyu güncellerim ve yeni gidecek kişilere daha faydalı oluruz. Umarım hepinize form doldurma konusunda yardımcı olmuşumdur.

Merhaba arkadaşlar,

Polonya’ya gitmeye karar vermiş arkadaşların teker teker kabul yazıları gelmeye başladı ve bu nedenle vize başvurusu ile ilgili bir sürü soru ve sorun ortaya çıktı. Şimdi bu sorularınızı teker teker ele alacağız ve içiniz rahat bir şekilde görüşmeye gideceksiniz. Hazırsanız başlıyoruz.

İlk olarak seçeneklerinizi belirtmek istiyorum;

1- Polonya Konsolosluğu üzerinden başvuru yapabilirsiniz. (İstanbul için Çarşamba, Ankara için ise sadece Salı gününe randevu alabiliyorsunuz)

2- VFS GLOBAL isimli aracı firma ile başvurunuzu yapabilirsiniz. (Randevu saati boş olan hafta içi her gün başvurabilirsiniz)

Başlıktan da anlaşılacağı gibi şimdilik sadece VFS GLOBAL üzerinden olan başvuruyu açıklayacağız.

Şimdi kabul mektubum geldi, pasaportum da elimde diyorsanız başvuruya büyük ölçüde hazırsınız demektir. İşin en zor kısmı bunlar (Pasaport da artık işin zor kısmı, malum bu sene pasaport krizi yaşıyoruz).

1- VFS sitesinden randevu alma;

İlk olarak şu siteye giriyoruz arkadaşlar (VFS Global’in Polonya için ayrılmış resmi sayfasıdır)

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/

Girdik siteye karşımıza şu şekilde bir ekran çıktı

Yan taraftaki resimde sarı renkte gösterdiğimiz yere tıklıyoruz ve karşımıza yeni bir sayfa geliyor

2. Ekranımızda da randevu almaya tıkladık ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geldi: VAC SEÇİNİZ

Burada İstanbul veya Ankara konsolosluğunu seçeceğiz. Hangisini seçmeniz gerektiği şu şekilde oluyor. Her iki konsolosluğun yetki bölgeleri var ve bu yetki bölgelerine göre hangisine başvuracağınız belirliyorsunuz.

İSTANBUL KONSOLOSLUĞU YETKİ BÖLGESİ

Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, Istanbul, İzmir, İzmit (Kocaeli), Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ, Uşak, Yalova

Eğer yukarıda yazılı illerden (Haritada kırmızı ile gösterilmiş) her hangi birinde oturuyorsanız, VAC olarak İSTANBUL seçmelisiniz. Eğer bu iller dışında bir ilde oturuyorsanız (Haritada beyaz renkli iller) VAC olarak ANKARA seçmelisiniz.

VAC seçme ekranımızda şu şekilde. Seçtikten sonra ilet diyoruz.

Oturduğumuz ile göre VAC ekranından İstanbul veya Ankara seçtikten ve ilet dedikten sonra karşımıza Vize türünü seçeceğimiz ekran gelecektir. İşte Erasmusluların en çok karıştırdığı ve her zaman Schengen denildiği için Schengen Vize’si seçeneğinin seçildiği o kısım.

Arkadaşlar SCHENGEN SEÇMİYORSUNUZ, ULUSAL VİZE’Yİ SEÇECEKSİNİZ. 

Schengen seçmiyorsunuz çünkü Schengen Vizesi genel olarak Turistik ve Gezi amaçlı verilir bundan dolayı en fazla 3 Aylıktır. Siz Erasmus ile 3 aydan fazla kalacaksınız. Bundan dolayı ULUSAL Vize‘yi seçiyoruz.

Şimdi diyeceksiniz ki; “ee herkes bana Schengen vizesiyle her yeri gezebileceğimi, Schengen ülkelerine sınırsız giriş çıkış yapabileceğimi söyledi bende bundan dolayı Schengen seçtim.” Arkadaşlar Schengen vizesi C diye tabir edilir yani sınırsız giriş çıkış, Ulusal Vize ise D. Yalnız alınan karar ile D vizesinin artık C özelliği de vardır. Siz uzun süre Polonya’da kalabilecek aynı zamanda 90 gün gezme hakkına sahip olabileceksiniz. Yani Ulusal vizenin D+C şeklinde bir özelliği vardır.

Neyse bu kısmı fazla uzatmak istemiyorum. ULUSAL vizeyi ve kaç kişi başvuracağımızı seçtik, ilet dedik. Şimdi karşımıza E-Mail ve Password ekranı geldi. İçinizden ben daha kayıt olmadım nasıl giriş yapacağım diyebilirsiniz fakat bu ekran hem kayıt hem de üye girişi ekranı. O yüzden paniğe gerek yok normal bir şekilde sanki üyeliğimiz varmış gibi girişimizi yapıyoruz.

E-mail kısmına mailinizi yazınız daha sonra şifre kısmına ise;

-İçinde büyük harf 

-Rakam 

-En az 8 karakter olan

Türkçe karakter içermeyen

ve özel karakter bulunan (“*” ve “@” tercihiniz olsun) bir şifre yazıyoruz.

(Örn: İsminiz Hakan, şifre ekranına şu şekilde bir şifre yazabilirsiniz Hakan123@ veya Hakan123*)

Ayrıca VFS Global’de size şifre vermektedir bu da demek oluyor ki şifrenin hiç bir manası yok; fakat ileride randevunuzu değiştirmek veya iptal etmek isterseniz şifreniz gerekli olacaktır. Bir yere kesinlikle kaydedin.

VFS GLOBAL‘in verdiği şifre ise şu şekilde; Pln@2012

Bu şifre önerimdir.

E-mail ve Password ekranına yukarıda anlattığım gibi yazdığınızı umarak ve ilet diyerek bir sonraki sayfaya geçtiğinizi varsayıyorum.

Sıradaki ekranımızı resim üzerinde anlattım arkadaşlar, her yeni açıklamanın başında tire (-) işareti var. Buyurunuz;

Bilgileri resimde anlatıldığı gibi doldurup ilet dedikten sonra karşımıza nihayet randevumuz için tarih seçme ekranı geldi.

Randevuyu almak istediğimiz tarihi seçiyoruz (Yeşil ile gösterilen tarihler boş diğerleri dolu olanlardır) ve tarihi seçtikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi randevu saatleri geliyor. Randevu saatimizi de seçtikten sonra başvurumuz tamamlanıyor. Tebrik ederiz.

      

Sırada randevu mektubumuzu kaydetmeye geldi. Nerede bu randevu mektubu derseniz, VFS Global’den randevu alırken yazdığınız mailinizi hemen kontrol ediniz.

İşte o da aşağıdaki şekilde geliyor. İsminizin, randevu tarihinizin ve saatinizin yazılı olduğu bir belge. Bu belgenin çıktısını alıp vize belgelerinin arasına koymalısınız.

Randevumuzu aldık. Sırada gerekli belgelerimiz var.

1- Vize müracaat formu http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/participants_application.html bu linke tıklayın karşınıza aşağıdaki şekilde 3 seçenek çıkacak.

Lehçe Vize Başvuru Formu için tıklayın
Türkçe Vize Başvuru Formu için tıklayın
İngilizce Vize Başvuru Formu için tıklayın

Türkçe Vize başvuru formuna tıklayıp indiriyoruz.

2- Biraz önce yukarıda mailimizden çıktısını aldığımız Vize Randevu Belgesi

3- Polonya’da bulunan üniversiteden kabul mektubu. (Orjinalinin gelmesini beklemeyin, Mailinize gelen kabul mektubunun çıktısını alıp gidin, kabul ediliyor)

4- EILC’ye kabul edildiyseniz, yine karşı üniversiteden alınmış kabul mektubu.

5- Türkiye’de bulunan üniversitenizden alınmış İngilizce Hibe Yazısı (Konsolosluğa hitaben yazılmış ve Islak İmzalı)

6- Nüfus Cüzdanı fotokopisi

7- Eğer ilk defa vize alıyorsanız sadece Pasaportunuzun kimlik bilgileri sayfası fotokopisi, tek sayfa zaten. Eğer daha önce alınmış Schengen vizeleri varsa hepsini fotokopisini çektiriyorsunuz.

Ankara için ise eski pasaportlarınızı, son 3 yılda aldığınız Schengen vizelerinizin fotokopisini vermelisiniz.

8- Seyahat sigortanız. 30.000 Euro teminatlı olmalı. İlla orjinali olmak zorunda değil ama yanınızda bulusun. Mesela benden sadece fotokopisini aldılar. Gitmeden önce fotokopisini kesinlikle çektirin.

9- Öğrenci Belgesi (İngilizce veya Türkçe farketmez. İki şekilde de kabul ediliyor)

ve son olarak eğer erken bir tarihe vize almak istiyorsanız uçak biletinizi alın ve çıktısını alarak götürün. Etkili olduğunu söylediler ve aldılar.

10- Tabi ki PASAPORTUMUZ

11- Ve son olarak 2 adet biyometrik fotoğraf. 3.5-4.5 cm boyutlarında olmalı, arkası beyaz olmalı ve yüzünüz fotoğrafın büyük kısmını kaplamalı.

Belgelerimiz genel olarak bu şekilde.

Şimdi diğer bir sorun olan Vize Miracaat Formu‘nu dolduralım. FOTOLARIN ÜZERİNE TIKLADIĞINIZDA BÜYÜRLER.

NOT: EĞER YİNEDE EMİN OLAMAYIP DOLDURMAK İSTEMEDİĞİNİZ BÖLÜM OLURSA BOŞ BIRAKIN ORADA YARDIMCI OLUYORLAR.

NOT2: EĞER EILC KURSUNA KATILACAKSANIZ 32. BÖLÜME EILC’YE GİDECEĞİNİZ ÜNİVERSİTEYİ YAZMANIZA GEREK YOK, SADECE KABUL MEKTUBUNUZU VERİN YETERLİ. UZUN SÜRE ERASMUS YAPACAĞINIZ ÜNİVERSİTEYİ YAZMANIZ YETERLİ.

Evet arkadaşlar Randevumuzu aldık, Vize formumuzu doldurduk, belgelerimizi tamamladık, çıktılarımızı da aldık geriye sadece başvuru gününü beklemek kaldı.

İstanbul’da VFS Global’in yerini bulmakta zorluk çekebilirsiniz. VFS GLOBAL falan yazmıyor. Joint Visa Application Yazıyor.

İstanbun için metrobüsle gelecekseniz, Mecidiyeköy durağında iniyorsunuz. Metrobüsten iner inmez merdivenleri çıkıyorsunuz ardından sola dönüp caddenin üzerinden geçiyorsunuz 🙂 Merdivenlerden inip aşağı doğru devam ediyoruz ve ileride bir sürü iett otobüs yığını göreceksiniz oradan sağa U dönüşü yapıp dümdüz yukarı doğru çıkıyoruz. Yukarı doğru çıkarken soltarafımızda Ak-Merkez’i göreceğiz. Ak-Merkez’i gördüyseniz doğru yoldasınız demektir. Devam ediyoruz aynı kaldırımdan. Yaklaşık yarım kilometre yürüdükten sonra, yürüdüğümüz kaldırım üzerinde KOMŞU FIRIN ve ING Bank‘ı gördüyseniz geldiniz demektir. Hemen Komşu Fırın’ın ve ING Bank’ın bulunduğu binanın üst taraflarına doğru göz gezdirin camların birinde JOIN VISA APPLICATION yazacaktır. binaya giriş kapısıda aynı kaldırımda, caddeye bakıyor. Girin içeriye korkmayın danışma var binada. VFS GLOBAL’de 1. katta. Girer girmez sizi güvenlik karşılayacak üstünüzü arayacak, ardından bir sıra numarası alıp sıranızın gelmesini bekleyeceksiniz.

Osmanbey METRO’su ile gelirseniz. Metrodan çıkıp Mecidiyeköy’e doğru yürüyorsunuz.

Belgelerinizi teker teker teslim ederken size Eve kargolamamızı ister misiniz? Diye soracaklar. İsterseniz 16 TL karşılığında UPS Kargo evinize getiriyor. Yetkili vezne belgelerinizi kontrol ederken siz de Kargo bilgileriniz dolduruyorsunuz. Ardından doldurduğunuz belgeleri teslim edip yan vezneye geçiyorsunuz ne için? Para ödemek için 🙂

Evet arkadaşlar bu işi aracı firma yaptığı için malesef para ödüyoruz. Konsolosluğa direkt başvurursanız ödemezsiniz. Ödenen tutarlar şu şekilde;

53,50 HİZMET BEDELİ

16TL KARGO (İSTERSENİZ)

TOPLAM: 69,50 (KARGO DAHİL)

Yok ben tekrardan VFS Global şubesine gelir pasaportumu alırım diyorsanız 16 TL ödemezsiniz. Yok evime gelsin uğraşamam diyorsanız 69.50 TL ödeyip faturanızı alıyorsunuz ve iyi çalışmalar diyerek üzerinizden büyük bir yük laklmışcasına oradan uzaklaşıyorsunuz.

Yuvarlak içine aldığım yer Mecidiyeköy Metrobüs. İner inmez sola dönüyorsunuz. Oklarla gösterdiğim yönde o cadde üzerinde yürürseniz biraz ileride dediğim gibi solda Cevahir AVM’y’i göreceksiniz gerisini az yukarıda anlattım zaten 🙂

Ankara için malesef ayrıntılı adres veremeyeceğim. Adresi: cinnah caddesi no:64-B

Aşti’de indikten sonra Kızılay’a giden herhangi bir otobüse binin oradan da adres sora sora gidin. Hiç bir şey bulamassanız taksiye binin, en fazla 9-10 TL yazar 🙂

Şimdilik bu kadar arkadaşlar. Konu ile alakalı istediğiniz soruları sorabilirsiniz. Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle,

HOŞÇA KALIN.

Yazının izinsiz kopyalanması kesinlikle yasaktır. Tüm hakları erasmusajandam‘a aittir.

Reklamlar

48 responses to “Polonya Vize İşlemleri (VFS GLOBAL üzerinden)

 1. Bir de gerekli belgeler kısmına kendi buradaki okulumuzdan aldığımız ‘vize mektubu’nu da eklemek gerekiyor sanırım ?

  • Yazıda; “Türkiye’deki üniversitenizden alınmış, konsolosluğa hitaben yazılmış hibe yazısı” diye belirttiğimiz madde gerekli belgeler arasında mevcut zaten.

  • bende merak ediyorum bunu. vize ücreti ödenmiyor dediler ama benden aldılar. pek çok Erasmus’a giden arkadaşımdan vize ücreti almamışlar

 2. vize başvurusu internet üzerinden yapılamıyor mu yani şahsen Ankara’ya veya İstanbul’a gitmek yerine?

 3. Şehirdisindan gelicegim istanbulu da hiç bilmiyorum esenler otogarindan otaya nasıl gidicegim neye binecegim tarif edebilir misiniz?

 4. Bize sponsor olacak kişi ile ilgili herhangi bir belge götürmediniz mi? O konuda hiç bir şey yazmamışsınız.

 5. Ben eskişehirde yaşıyorum bu saat dilimlerinde biriminize yetişmem imkansız 10,30dan sonrasına randevu vermiyormusunuz ?

 6. 34. maddede ki AB,AET veya İSVİÇRE KONFEDERASYONU akrabaya ait şahsi bilgiler de eğer Hollanda yada başka AB ülkesinde akrabamız olsa dahi yazmayalımmı ?

 7. vize formunda bizim ilk giriş yapacagimiz ülke polonya yazcaz dimi bide masraflar kim tarafından karşılancak kismina ne yazcaz nakit seyehat ceki secenekleri falan var ama ulaşım bedeli ödenmiştir mi yazcaz bi yardımcı ol

 8. başvuru için gerekli belgeleri elden vermek mi gerek vfs global e yoksa kargo falan kabul ediyorlar mı? bir de vize ücreti ne zaman ödenecek, başvuru belgelerinin teslimi sırasında mı?

 9. paylaşımınız için teşekkürler.vize başvuru formunu elle doldurabilir miyiz bilginiz var mı ?

 10. merhabalar
  bende yarın vıze gorusmesıne gıdecem yazınızı okudum ancak 2012 de yazılmıs . Hala yol tarıfı aynı mı? yerı degısmemıs degıl mı basvuru merkezının ?

  tesekkurler

 11. hala ilgileniliyor mu bu yazıyla bilmiyorum fakat gerekli evraklar kısmında ” Kalınması planlanan süre için konaklamaya ilişkin belge ” maddesi var bunun için bir belge götürülmesi gerekiyor mu

 12. Öncelikle bu kadar anlaşılır anlattığınız için size teşekkür ederim. Yazıyı okuyunca içim rahatladı. Soruma gelecek olursak. Polonyaya öğrenim+staj için giceğim. Dönüş tarihim 04.09.2015, Pasaport bitiş tarihi 19.11.2015 yani döndükten sonra 3 aydan az bir süre kalıyor bu vizede sıkıntı olur mu?

 13. Ayın 23’üne uçak bileti alıp 13’ünde başvuru yaptım, pasaportum yetişmedi. Bileti erteletmek için de bir sürü ceza ödemem gerekiyor. Siz siz olun pasaportunuz gelmeden biletinizi almayın.

 14. Merhaba
  Öncelikle çok aydınlatıcı bir yazı olmuş bunun için çok teşekkürler.
  Ben bu yaz Erasmus staj programı ile Polonyaya gideceğim. Staj tarihim 20 temmuz-21 Eylül şeklinde olacak. Benim sorularım;
  1. Benim seçeceğim vize süreden dolayı Schengen mi olmalı?
  2.Vizeyi verirken ekstra gün veriyorlar mı gezmek için ?
  3. Son olarak en merak ettiğim Erasmusu hak kazandıktan sonra gidilecek güne kadar olan süredeki işlemlerde pasaport vize sigorta her şey dahil toplam ne kadar masraf tutuyor ?
  Yardımcı olursanız çooook sevinirim. 🙂

 15. ben randevu bölümünün eposta kısmında geçersiz eposta diyor ve ilerleyemiyorum. sürekli kullandığım mail adresim nerede yanlışlık yapıyorum acaba ?

 16. Merhabalar ben bir kaç yeri eksik doldurmuşum formda bu siteye bakmadan doldurmuştum boşlukları acenta da yanlış bilgilendirmiş beni mesela AB ERASMUS HİBESİ olan kısımları yazmadım bu ne gibi sonuçlar dogurabilir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

 17. Merhaba
  Basvuru formunda 2. maddeye mutlaka soyismini tekrar yazin KIZ ERKEK farketmez, herkes soyismini ikinci kez yazacak.
  Hibe yazisi ingilizce olmak zorunda degil turkce olabilir.
  Nufus cuzdaninin fotokopisine gerek yok.
  Sigortaniz 92 gun muafiyetli olmayacak yani ogrenci sigortasi ve ya normal seyahat saglik sigortasinda ki muafiyet kalkmis olacak,
  Okudugunuz universite basvuru yaptiginiz merkezin yetki alaninda degilse mutlaka ikametgah getireceksiniz.

 18. Merhaba. Yazınızı dikkatle okudum. Yanlız anlamadığım şu. Ben ankaradan vizemi vfs global aracılığı ile aldım ama 300 tl + 20 euro verdim fakat siz 69 lira diyorsunuz kazıklandımmı.s birde eğer direkt vfs ile başvurmazsam konsolosluğa başvurabileceğimizi söylemişsiniz. Nasıl? Ankarada böyle birşey mümkün mü cevabınızı en Kısa sürede bekliyorum

  • Polonya için güncel fiyat 191 tl + 20 euro tabiki konsolosluktan başvurabilirsiniz hizmet bedeli ödememiş olursunuz

  • 11.03.2016 tarihinde Polonya için vizeye başvurdum, hala VFS başvuru takibinde konsolosluğun değerlendirmeye aldığını söylüyor. Konsolosluğun internet sitesinde de ‘Eksiksiz müracaat aldıktan sonra vize kararı en azdan 7. iş günü verilir.’ diyor. Kısacası yaşasın stresli bekleme!

 19. Tüm başvuru formları bilgisayar ortamında doldurulması gerekmektedir. Elle doldurulmuş başvuru formları kabul edilmeyecektir.
  böyle bir şey varmı?yoksa direk elle mi dolduruyoruz?

 20. Merhaba, vize basvurumu iptal edip Berlin konsolosluğundan almak istiyorum. İptalle ilgili bir bilgi bulamadım sayfada. Yardımcı olabilir misiniz?

 21. Cikis tarihine akademik takvimdeki tarihin son gununu mu yazalim yoksa bikac gun daha sonrasini yazsak olur mu

 22. Mart’ın 6 sında vizeye başvurdum ve 18’i için bilet aldım.Çok stresliyim yetişir mi acaba?

 23. MERHABA!
  HER TURLU RUSYA DAVETIYESI VE VIZESI UYGUN FIATA YAPILIR.
  TOPTAN SATISIMIZ VARDIR. 1 AYLIK TURISTLER ICIN ADETLI VOUCHER YAPILIR.

  Passport and VISA Center (Facebook)
  Umit kekech
  Moskova
  WhatsApp – Viber +79253522434

  Regards,
  umit kekech | visawork@list.ru

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s